postheadericon Ротавірусна інфекція у дітей

Фото - Як розпізнати ротавирусную інфекцію у дітей: симптоми

 

У структурі дитячої захворюваності ротавірусна інфекція поступається місцем лише гострим респіраторним вірусним інфекціям (ГРВІ). Збудник хвороби був відкритий недавно, в 1973 році, і отримав свою назву від латинського слова rota, що в перекладі означає «колесо», – саме на нього схожі вірусні частки при розгляді під електронним мікроскопом. Ротавірус здатний зберігати життєздатність поза людського організму від 10 днів до 1 місяця (в залежності від температури і рівня вологості), у фекаліях – до 7 місяців. Ротавирусную інфекцію у дітей до року діагностують найчастіше, рідше – у дітлахів до 6 років-підлітки і дорослі стикаються з недугою в одиничних випадках.

Як поширюється ротавірусна інфекція?

Зараження ротавирусом в більшості випадків відбувається харчовим шляхом. Інфікування можливе через брудні руки, немиті фрукти та овочі. У групу ризику потрапляє також неякісна молочна продукція, що обумовлено специфікою її виробництва. Примітно, що ротавірус стійкий до хлоруванню води і прекрасно почуває себе при низькій температурі, завдяки чому може дуже довго жити в холодильнику.

Нерідко ротавірусна інфекція діагностується у дитини після першого відвідування ясел, дитячого садка або школи: саме тут юний організм вперше стикається з незнайомими досі вірусами і мікробами, яких не було в домашній обстановці. Захворюваність в дитячих колективах може носити як спорадичний характер (поодинокі випадки), так і набувати масштабів епідемічних спалахів.

 Зазвичай збудник уражає слизову оболонку травного тракту, де провокує розвиток ентериту. Крім того, оскільки ротавірус здатний викликати запалення органів дихання, то як і віруси грипу, він може розповсюджуватися повітряно-крапельним шляхом: при кашлі, чханні, розмові і т. Д.

Симптоми ротавірусної інфекції у дітей

Ознаки зараження ротавирусом проявляються в різних клінічних формах. У більшості пацієнтів (65-70% заражених дітей) завжди спостерігається кишковий синдром і ротавірусний гастроентерит. У перші дні захворювання температура тіла підвищується до 38-39 ° C, виникає нудота і блювота, діарея, метеоризм і переймоподібний біль в животі. Дитина стає млявим, втрачає апетит, його шкірні покриви бліднуть, а серцеві тони стають кілька приглушеними. Період інтоксикації триває від 3 до 7 днів і більше з моменту появи перших ознак хвороби.

Серед інших симптомів ротавірусної інфекції у дітей (респіраторна хвиля захворювання) можна виділити нежить і слабовираженний сухий кашель, почервоніння мигдалин і біль у горлі, кон’юнктивіт.

Постановка діагнозу проводиться на підставі результатів таких клінічних досліджень, як реакція аглютинації, метод ПЛР, імуноферментний аналіз, визначення титру ротавірусних антитіл у крові. У деяких випадках поряд з ротавирусом у маленьких пацієнтів спостерігаються гострі респіраторні захворювання вірусної природи (грип, парагрип). Також ротавірусна інфекція у дітей може поєднуватися з вірусно-бактеріальними хворобами (дизентерія, сальмонельоз, ешеріхіоз).

Принципи лікування ротавірусної інфекції у дітей

Оскільки препаратів, що вбивають ротавірус, не існує, терапія захворювання є симптоматичною і спрямована на відновлення водно-сольового обміну, порушеного в результаті частої блювоти і діареї, а також недопущення приєднання вторинної бактеріальної інфекції. Мета лікування полягає в нівелюванні наслідків впливу ротавірусу на організм, зокрема дегідратації, токсикозу і випливають з цього відхилень у роботі серцево-судинної та видільної систем.

Що стосується дієти при ротавірусної інфекції у дітей, у разі появи перших ознак шлунково-кишкового розладу виключіть з раціону дитини молоко і кисломолочні продукти, включаючи сир і кефір, так як вони створюють в ШКТ оптимальні умови для розвитку бактерій.

Якщо малюк відмовляється приймати їжу, не примушуйте його. Спробуйте запропонувати дитині курячий бульйон або домашній кисіль, зварений на воді з крохмалю і варення. У тому випадку, якщо у маленького пацієнта є апетит, погодуйте його рідкої рисовою кашею на воді без масла (можна трохи підсолодити). Пам’ятайте, що давати їжу або пиття необхідно невеликими порціями з перервою, щоб не спровокувати блювоту.

В рамках медикаментозного лікування ротавірусної інфекції у дітей зазвичай призначають регідратаційну терапію, а також прийом сорбентів (активоване вугілля, Аттапулгіт, диосмектит). При сильній блювоті або діареї необхідно заповнювати об’єм рідини і солей, які вимиваються з організму разом з рідким стільцем і блювотними масами. З цією метою 1 пакетик порошку Регидрон розчиняють в 1 л кип’яченої води і дають дитині по 50 мл через кожні 30 хвилин.

Профілактика ротавірусної інфекції у дітей

Неспецифічна профілактика ротавірусної інфекції у дітей в першу чергу полягає в дотриманні правил особистої гігієни (миття рук перед їжею, після відвідування туалету та громадських місць). Пам’ятайте, що овочі та фрукти перед вживанням в період епідемій бажано обдавати окропом. У холодну пору року рекомендується використовувати кип’ячену воду не тільки для пиття, але і для миття посуду. Врахуйте, що в бутильованої воді також можуть перебувати збудники, тому її використання не захищає від хвороби. Особливу увагу приділяйте якості молочного, не купуйте продукцію сумнівного походження на ринку і завжди перевіряйте термін придатності.

Крім того, сьогодні в ряді країн для зниження рівня захворюваності застосовується вакцинація. У нашій країні щеплення проти ротавірусної інфекції не входить в число обов’язкових, проте зробити її можна на платній основі. Зокрема, Міністерством охорони здоров’я РФ схвалена і зареєстрована бельгійська вакцина Ротарікс.

 

Залиште відповідь

Опитування

Чи потрібно проводити свято "День іменинника" в класі для дітей?

View Results

Loading ... Loading ...
ВІТАЄМО
Марусєва Євгенія
27 червня
Юхименко Даріна
6 липня
Ісакова Варвара
8 липня
Шимко Марія
19 липня
Васильєва Діана
24 липня
Керенович Іван
15 серпня
Романовська Вісена
20 серпня

pirog6

Щастя зичимо вам щиро,
Сонця,радості та миру.
Будьте ви завжди здорові,
Будьте ви завжди красиві
Чемні,лагідні,дбайливі.

Недавні записи